Magazynowe systemy informatyczne

Magazynowe systemy informatyczne

Ruch produktów w magazynie. Magazynowe systemy informatyczne

Procesy zachodzące w magazynach muszą podlegać ciągłej kontroli. W bardzo rozbudowanych centrach logistycznych nie da się przy pomocy niewielkiej garstki osób oraz tradycyjnych narzędzi sprawować pieczy nad ruchem każdego produktu z osobna. Możliwe jest to wyłącznie przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń i rozwiązań informatycznych. Magazynowe systemy informatyczne są dziś tak rozbudowane i uniwersalne, że doskonale sprawdzają się w przedsiębiorstwach o różnym profilu działalności.

Magazynowy system informatyczny i jego zastosowania

Magazynowe systemy informatyczne to po prostu oprogramowania, które pomagają zarządzać ruchem produktów w magazynie. Mają szerokie zastosowania w logistyce. Dzięki niż możliwa jest koordynacja zachodzących w magazynach procesów oraz ich usprawnienie, a także eliminacja błędów człowieka.

Systemy magazynowe z powodzeniem wykorzystywane są w firmach świadczących usługi logistyczne, magazynach, hurtowniach, itd. Większość z nich da się zintegrować z już funkcjonującymi w firmie programami sprzedażowo-magazynowymi czy księgowymi. Bardzo istotne jest, by pomiędzy tymi systemami zachodziła sprawna wymiana danych, co jest możliwe dzięki zastosowaniu ujednoliconych standardów przekazywania informacji. Rozbudowane magazynowe systemy informatyczne niekiedy umożliwiają całkowitą automatyzację ruchu produktów w magazynach.

Uniwersalne czy dedykowane magazynowe systemy informatyczne?

System magazynowy może być rozwiązaniem uniwersalnym, umożliwiającym zarówno inwentaryzację towarów, jak i inwentaryzację środków trwałych, a także śledzenie ruchu produktów. Firmy mogą jednak zdecydować się na zakup konkretnego, dedykowanego oprogramowania, skupiającego się na jednym bądź maksymalnie kilku procesach magazynowych. Drugie rozwiązanie jest lepsze w przypadku magazynów, w których już działa system magazynowy, ale warto go w jakiś sposób wesprzeć i usprawnić.

Magazynowe systemy informatyczne umożliwiają bezbłędną lokalizację produktów w magazynie oraz kontrolę przebiegu obrotu magazynowego. Wykorzystywane są do tego etykiety i kody kreskowe oraz urządzenia do ich odczytu. W procesach magazynowych istotne są zarówno informacje zawarte w etykiecie nadanej przez inny podmiot, jak i etykiety własne. Odczyt jednych czy drugich pozwala stwierdzić czy i gdzie znajduje się konkretny produkt. Znajomość aktualnego stanu magazynowego jest obowiązkiem, jeśli firmie zależy na sprawnym przyjmowaniu i kompletacji zamówień. Im więcej zrealizowanych poprawnie i szybko zleceń, tym więcej zadowolonych klientów i wyższe zyski z działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *