Design w 3D

Skanowanie 3D pomieszczeń – zastosowania

Skanowanie 3D, czyli proces wymiarowania obiektów rzeczywistych i tworzenia na tej podstawie modeli cyfrowych, znajduje zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Skanery 3D bardzo chętnie wykorzystywane są w procesach produkcji, ale również w budownictwie i architekturze. W tym kontekście warto omówić temat skanowanie 3D pomieszczeń, zwracając szczególną uwagę na to, do czego mogą posłużyć skany wnętrz budynków.

Na czym polega skanowanie 3D pomieszczeń?

Do skanowania pomieszczeń wykorzystuje się profesjonale skanery 3D, czyli wysokiej klasy urządzenia metrologiczne, które doskonale nadają się do wymiarowania dużych obiektów. Takie urządzenie warto nabyć wraz z dedykowanym do niego oprogramowaniem, dzięki czemu proces skanowania przebiegnie sprawnie, a pobrane wymiary będą odpowiadać stanowi faktycznemu. Co prawda, w przypadku skanowania budynków na zewnątrz niewielkie nieścisłości mogą nie stanowić większej różnicy, ale jeśli chodzi o skanowanie wnętrz, precyzja jest bardzo istotna.

Tablet przemysłowy

Skanowanie pomieszczeń może odbywać się zarówno z wykorzystaniem skanerów dotykowych, jak i bezdotykowych, ale drugie rozwiązanie stosuje się zdecydowanie częściej. Jest wygodniejsze, zwłaszcza w przypadku dużych i wysokich pomieszczeń albo wnętrz, w których trudno szukać gładkich ścian (jaskinie, kopalnie, groty, bunkry itd.). Skanowanie z pewnej odległości sprawdzi się w takich przypadkach najlepiej.

Wykonywanie skanów pomieszczenia

Za pomocą skanerów można zbadać geometrię obiektów. Skaner „zdejmuje” wymiary i prezentuje je na monitorze komputera w formie trójwymiarowego modelu. Takie nowoczesne technologie zdecydowanie ułatwiają pracę inżynierom budownictwa, architektom wnętrz, pracownikom sklepów meblowych, którzy tworzą projekty kuchni czy łazienek, ale również osobom zaangażowanym w prowadzenie badań w kopalniach, jaskiniach, podmiejskich korytarzach. Nie ma znaczenia, że w takich miejscach nierzadko jest bardzo ciemno. Profesjonalny skaner 3D może wykonać skanowanie pomieszczeń nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Skanowanie 3D pomieszczeń – przykładowe zastosowania

Skanowanie 3D może być wykorzystane do badania i odtwarzania przestrzeni, których nie należy w żaden sposób zakłócać, co dotyczy przede wszystkim zabytkowych budynków, takich jak muzea, pałace czy kościoły. Skany 3D mogą również posłużyć do przygotowania dokumentacji dotyczącej tych obiektów. Obecnie wiele instytucji kultury praktykuje przygotowywanie wirtualnych spacerów po salach muzealnych. Robią to również galerie handlowe czy większe sklepy budowlane.

Skanowanie pomieszczeń szczególnie cenią architekci wnętrz, którzy na podstawie trójwymiarowych modeli mogą przygotować projekty modernizacji poszczególnych pomieszczeń. Na wirtualnym modelu da się przesunąć otwór drzwiowy, utworzyć ściankę działową, ustawić sprzęty i meble przy ścianach, idealnie dopasowując ich wymiary. Zdecydowanie łatwiej zaprojektować wygląd wnętrza w trójwymiarze, aniżeli na zwykłej kartce papieru.