tworzenie aplikacji

Tworzenie aplikacji

Jak wygląda tworzenie aplikacji na różne platformy?

Aplikacje mobilne dawno przestały być jedynie trendem. Dziś nie można powiedzieć, że są modnym dodatkiem do właściwej strony internetowej. Są elementem obowiązkowym, dlatego tworzenie aplikacji znajduje się w ofercie każdego programisty i każdej agencji zajmującej się budowaniem stron.

Aplikacje webowe, desktopowe i mobilne

pisanie aplikacjiZanim przejdziemy do omówienia procesu, jakim jest tworzenie aplikacji mobilnych, wyjaśnijmy różnice pomiędzy aplikacją webową, desktopową i właśnie mobilną. Do projektowania każdej z nich należy podejść nieco inaczej.

Aplikacje desktopowe to takie, które działają na urządzeniach stacjonarnych, czyli najprościej mówiąc tradycyjnych komputerach i laptopach. Stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest użycie programu, który ułatwi zarządzanie firmą czy prowadzenie sprzedaży. Aplikacje te działają bowiem nie tylko na komputerze, ale również współpracujących z nim urządzeniach, takich jak czytniki kodów kreskowych. Aplikacje webowe charakteryzują się przede wszystkim wysokim stopniem niezawodności i bezpieczeństwa, bowiem korzystanie z nich nie wymaga dostępu do Internetu.

Aplikacje webowe i mobilne bywają ze sobą mylone, chociaż są zupełnie różne. Aplikacje mobilne to takie, które działają na urządzeniach przenośnych z dostępem do Internetu, czyli smartfonach czy tabletach. Użytkownik mobilny może korzystać albo z responsywnej strony internetowej (lub wersji mobilnej) albo też z aplikacji. Dostęp do aplikacji oraz jej obsługa są nieporównywalnie szybsze i łatwiejsze niż w przypadku strony mobilnej, dlatego aplikacji powstaje coraz więcej.

Aplikacje webowe mogą działać na różnych urządzeniach – nie są dedykowane dla konkretnej grupy odbiorców, np. tylko użytkowników smartfonów. Aplikacje te nie wymagają również instalacji na urządzeniu, bowiem komunikują się z naszym urządzeniem korzystając z okna przeglądarki internetowej.

Tworzenie aplikacji mobilnej – przebieg

Tworzenie aplikacji warto zlecić firmie, która ma w tym zakresie spore doświadczenie i jest otwarta na wszelkie sugestie klientów.

Klient zgłasza się z pewną propozycją, informuje jakie są jego oczekiwania, jak ma działać i wyglądać aplikacja mobilna. Wypunktowanie funkcjonalności jest tutaj konieczne, choć oczywiście w trakcie tworzenia aplikacji możliwe jest wprowadzanie zmian. Tworzenie aplikacji rozpoczyna się w momencie, gdy klient i programista przedstawią wzajemnie swoje propozycje oraz dojdą do porozumienia odnośnie kosztów.

Rozpoczyna się proces tworzenia architektury systemu. Klient w każdej chwili może przekazać swoje sugestie. Następnie rusza produkcja – czas budowania aplikacji jest różny, uzależniony m.in. od ilości funkcjonalności. Gotowa aplikacja jest testowana i optymalizowana. Musi działać sprawnie i być bezpieczna. Na tym tworzenie aplikacji właściwie się kończy – klient otrzymuje finalną wersję na Android lub iOS, wciąż może zgłosić uwagi. Zaakceptowana wersja trafia na strony, skąd użytkownicy mogą ją pobrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *