Waga sklepowa

Waga sklepowa

Jak działa elektroniczna waga sklepowa?

Wagi sklepowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie odbywa się handel produktami sypkimi, nieposiadającymi własnych opakowań. Na wagę trafiają także owoce i warzywa, mięso i wędliny, a nawet odzież używana. Wagi sklepowe starszego typu podawały jedynie masę produktu – informacja ta nie trafiała do innych urządzeń. Współczesna elektroniczna waga sklepowa od razu przesyła informacje do kasy fiskalnej czy komputera. Urządzenia te automatycznie wyliczają kwotę do zapłaty. Niegdyś sprzedawca musiał prowadzić rachunki ręczne.

Wagi sklepowe i ich zadania

Teoretycznie wszyscy wiemy do czego służy waga sklepowa. W praktyce jednak wagi sklepowe dzielą się na wiele kategorii. Wyróżniamy zwykłe wagi sklepowe elektroniczne, wagi sklepowe etykietujące, wagi kalkulacyjne, wagi kontrolne, wagi na boksy kasowe, wagi ze skanerem i wagi z wysięgnikiem. W niewielkim, osiedlowym sklepiku dobrze sprawdzi się uniwersalna waga sklepowa, natomiast wagi w dużych marketach powinny spełniać szereg dodatkowych funkcji.

Czym charakteryzuje się dobra waga sklepowa?

Waga sklepowa powinna być dokładna. Waga, która przekłamuje wyniki, nie działa ani na korzyść klienta, ani sprzedającego. Waga powinna być też wytrzymała, ponieważ na co dzień będzie musiała zmierzyć się z ogromną ilością produktów o rozmaitej masie. Powinna być odporna na niespodziewana zdarzenia, bowiem może zdarzyć się tak, że pęknie mąka czy wyleje się mleko. Takie wypadki nie powinny zaszkodzić porządnie wykonanej wadze sklepowej. Istotne również, by waga była łatwa w obsłudze, a cały proces zapisywania i przetwarzania informacji postępował szybko.

Nowoczesna elektroniczna waga sklepowa

Jak działa waga elektroniczna bez mechanizmu? Zacznijmy od jej budowy. Waga ma ramę stanowiącą jej główną konstrukcję. Na ramie umocowany jest przynajmniej jeden przetwornik pomiarowy, a na nim nośnia wagi. Na nośni umieszcza się ładunek. Po położeniu ładunku na nośni, w wyniku działania siły ciężkości, odkształca się przetwornik pomiarowy. W dalszej kolejności następuje zmiana jego właściwości elektrycznych. Moduł sterujący wagą (miernik wagowy) przelicza uzyskaną zmianę sygnału elektrycznego na przypisaną do niego wartość masy. Na końcu wyświetlony zostaje wynik ważenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *