dokumentacja PCB

Co zawiera dokumentacja PCB?

Powstanie obwodu drukowanego zgodnego z założeniami projektowymi wymaga, by dostarczony projekt był szczegółowy i bezbłędny. Tylko wtedy producent elektroniki będzie mógł krok po kroku wykonać zlecenie, a na końcu, we wcześniej ustalonym terminie, przekazać płytki drukowane do dyspozycji klienta. Oczywiście sam projekt to jeszcze nie wszystko. Produkcja obwodów drukowanych to proces na tyle skomplikowany, że powinien odbywać się wyłącznie na podstawie dokładnie przygotowanych dokumentów. Dobrze przygotowana, kompletna dokumentacja PCB, zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania błędów.

Projekt w wersji elektronicznej

Projektowanie obwodów drukowanych odbywa się z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych. Oczywiście początkowo projektant może korzystać ze szkiców ręcznych, ale realizacja projektu wymaga przesłania plików komputerowych w odpowiednich formatach. Oprócz projektu w wersji elektronicznej opracowanego w programie CAM, producent elektroniki powinien otrzymać wygenerowaną dokumentację projektową. Na stronie internetowej producenta zawsze znajduje się informacja na temat tego, co powinna zawierać prawidłowo przygotowana dokumentacja PCB.

Umieszczenie informacji na stronie jest konieczne, ponieważ w tej chwili składanie zamówień na obwody drukowane odbywa się przede wszystkim drogą elektroniczną. Klienci rzadko dzwonią do firmy z pytaniami w sprawie dokumentów. Wszystkie informacje mają podane w jednym miejscu, wystarczy, że zastosują się do wskazówek i prześlą kompletną dokumentację. Oczywiście, jeśli nie są czegoś pewni, mogą zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, wiadomości e-mail, chatu albo podczas rozmowy telefonicznej.

Prawidłowo przygotowana dokumentacja PCB

Wymagania producentów elektroniki w zakresie dokumentacji PCB na ogół są dosyć zbieżne. Etapy powstawania płytki drukowanej w poszczególnych firmach nie różnią się w sposób znaczący, co oznacza, że dokumentacja wykorzystywana na tych etapach będzie bardzo podobna. Zazwyczaj w jej skład wchodzą programy obróbki mechanicznej projektu dla maszyn CNC, klisze odwzorowujące poszczególne warstwy obwodu i programy do testowania optycznego i elektrycznego.

Produkcja PCB jest skomplikowanym procesem produkcyjnym, dlatego pliki produkcyjne muszą być przygotowane z dużą starannością. Dokumentacja PCB dostarczona przez klienta pozwoli na sprawne przygotowanie procesu produkcji i jego uruchomienie. Tak powstałe płytki drukowane spełniają pierwotne założenia projektowe, są obwodami najwyższej jakości, produktami niezawodnymi.

Dokumentacja PCB – o czym należy pamiętać?

Klient, który składa zamówienie na płytki drukowe, powinien pamiętać nie tylko o skompletowaniu dokumentacji PCB, ale i dokładnym wypełnieniu formularza wyceny. Dlaczego? Ponieważ każdy projekt wyceniany jest indywidualnie tuz po tym, gdy producent płytek drukowanych zapozna się z przesłaną dokumentacją i opisem zlecenia. Dopiero gdy warunki finansowe zostaną zaakceptowane przez klienta, możliwe jest rozpoczęcie prac nad obwodami drukowanymi.